wtorek, 5 listopada 2013

Czy to już poród? Tak łatwo sprowadzić życie do kilku podpunktów.

Siedzę wieczorową porą, spokojna, zrelaksowana, przeglądam skrzynkę mejlową. Kredyt weź tu, i tu, schudnij w tydzień 50 kg, urosną ci włosy, przestaniesz być łysa, zapraszamy na darmową jazdę próbną  bla  bla  bla  i nagle, bach!     Czy to już poród? 

Ale jak to? Sprawdzam raz jeszcze: Czy to już poród? 


Ja wiem, rozumiem że żyjemy w erze testów i teścików - że wszystko potencjalnie da się zmierzyć testami, wiem, ogłupiają przecież młodzież nie dając szans na normalne egzaminy, a zamiast tego karzą zamalowywać dokładnie  (!!)   kwadracik, stawiać kółeczko, przekreślać, podkreślać - to wystarczy, by poznać ich wiedzę. Na studia i w podstawówce, w zerówce i na maturze - w pracy i u lekarza. Ale na Boga! Nie dajmy się zwariować! Kto robi w internecie test by dowiedzieć się czy rodzi! To już nie używamy telefonu? nie dzwonimy do lekarza czy położnej, lub po prostu do męża czy mamy? Nie jedziemy do szpitala?  Serio? 

Pytam  was, bo może rozjaśnicie mi w głowie. Po co takie testy? Po co robić ludziom wodę z mózgu dając złudzenie że po wypełnieniu będzie wszystko jasne? Po co grać na emocjach zdenerwowanej dziewczynie z brzuszkiem, którą coś  zacznie boleć i ... no właśnie. Siądzie do komputera, by wujek Google podpowiedział lub serwis bejbionlajn wywróżył z zaznaczonych okienek czy to już? Ludzie! Nie róbcie z nas idiotów do końca! Takie testy to totalna bzdura! Myślicie że wypełnienie go da wam jasną odpowiedź?  Otóż nie! nie da! Mówię to z ręką na sercu, że taki test to bzdura! Nie da się włożyć porodu w ramy testu!

Nie da się tylko za pomocą testu sprawdzić wiedzy. Nie da nam test odpowiedzi na ile ktoś się nauczył, a na ile jest wzrokowcem. Nie powie nam nic o charakterze, upodobaniach, marzeniach człowieka. Na krótką metę testy są może fajne. Łatwiejsze- to na pewno, a przecież lubimy iść na łatwiznę! Ale nie dajmy się włożyć w ramy  testów i teścików. Nie pozwólmy, by testy zabijały w nas i w naszych dzieciach kreatywność, pomysłowość, by dusiły w nas to wszystko co odróżnia nas od innych. Czy analizując tekst lub obraz da się zamknąć wszystko w ramach kilku podpunktów? Muzykę, sztukę, poezję - da się? Charakter - da się? Ilu jest ludzi, tyle interpretacji, tyle skrajnych emocji potrafi wywołać jedno dzieło, jeden gest potrafi wzburzyć i rozśmieszyć. Jedno słowo może wywołać lawinę gniewu i miłości.  Co może mieć na myśli autor dzieła - wie tylko on. My możemy gdybać, możemy przypuszczać, ale  czy wiemy na pewno? Są rzeczy mierzalne - ok. Ale są też takie, których zmierzyć się nie da! Ba! Nie wolno nam nawet próbować! Cały internet pełen jest testów. Kilka kliknięć i masz odpowiedź na wszystko.  Wystarczy zaznaczyć "A, B lub C". 

 Każdy z nas jest inny, jedyny i niepowtarzalny, wyjątkowy.  Nie jesteśmy schematem algorytmów, bezmyślnymi robotami które potrafią powiedzieć tylko tak, nie lub nie wiem. Nie jesteśmy idiotami którzy nie potrafią wyjść poza ramy "A, B LUB C".   

Jeszcze nie jesteśmy ... a może się mylę?


6 komentarzy:

 1. ciągle sie napotykam na takie głupie testy nic nie sprawdzajace. !!! masakra:(

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Mnie martwi to, ze w ogóle one powstają. Popyt rodzi podaż - czyli faktycznie jest taki boom na nie? Jest potrzeba? Czy serwisy sztucznie generują sobie ruch, bo może tytuł przyciągnie, a może jakaś blogerka zauważy i opisze? :P

   Usuń
 2. Odpowiedzi
  1. Strach pomyśleć, że ktoś się na to złapie ... i zamiast pędzić do szpitala to będzie test rozwiązywał. Bo może nie pora ...

   Usuń
 3. I co według tekstu którego wypełnimy określą miano naszej inteligencji, zaszufladkują nas bo nie będziemy okreslać standardów, chore...ja pamiętam jak na porodówce kazali rozwiązać test jakby i miało pomóc w urodzeniu, całe cztery płachty głupich pytań...Renata Mielczarek

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Test na inteligencję, potencję, otyłość, sprawność, wiedzę - najchętniej wszystko sprowadzili by do testów. A jeżeli wyłamujesz się ze schematów - odpadasz z gry. Bo zaznaczyłaś nie ten kwadracik ...

   Usuń

Cieszę się z każdych odwiedzin, z każdego komentarza. Zapraszam Was do siebie licząc po cichu, że spodoba Wam się w naszym małym magicznym świecie :)