środa, 2 kwietnia 2014

Na Niebiesko

To dziś, 2 Kwietnia obchodzimy Światowy Dzień Wiedzy na temat Autyzmu.  Temat wciąż trudny, zaburzenie wciąż mało znane i trudne do diagnozy, a warto wiedzieć!  Nasze miasto powiatowe również dołączyło do akcji.  Program znajdziecie TU!

Zapraszam, i wy przyłączcie się do akcji, poznajcie, udostępniajcie, bądźcie!! Czym jest Autyzm? 
Autyzm jest zaburzeniem rozwojowym charakteryzującym się występowaniem nieprawidłowości w zakresie trzech sfer funkcjonowania człowieka: interakcji społecznych, komunikacji oraz zachowania charakteryzującego się sztywnością i powtarzalnością (stereotypią). Początkowo był traktowany jako zespół chorobowy o podłożu psychicznym. Obecnie wraz z rozwojem wiedzy na ten temat, opisywany jest szerzej i klasyfikowany łącznie z podobnymi zaburzeniami neurorozwojowymi jako spektrum autyzmu (autism spectrum disorders, ASD). Zalicza się do niego autyzm, zaburzenie Aspergera i nieswoiste całościowe zaburzenia rozwojowe, czyli wszystkie te choroby, którym towarzyszą najlżejsze nawet objawy triady zaburzeń w obrębie interakcji społecznych, komunikowania się i zachowania.
Skąd się wzięła? 

DOKŁADNA PRZYCZYNA WYSTĘPOWANIA AUTYZMU NIE JEST ZNANA. Do tej pory nie udało się wyodrębnić pojedynczego czynnika, który mógłby być odpowiedzialny za wywołanie choroby. Obecnie wymienia się około 50 czynników, które zwiększają ryzyko pojawienia się choroby. Jak dotąd wykluczono koncepcje mówiące o psychogennym podłożu autyzmu – nie znaleziono żadnych obiektywnych dowodów potwierdzających teorie o psychicznym podłożu tego schorzenia.

Jakie są jej objawy?

Autyzm rozpoznaje się na podstawie objawów prezentowanych przez dziecko w zestawieniu z informacjami pochodzącymi od rodziców oraz na podstawie obserwacji dziecka. U małych dzieci można wyróżnić trzy grupy objawów.
1
DOTYCZĄCE INTERAKCJI SPOŁECZNYCH: ograniczony kontakt wzrokowy, opór wobec kontaktów, słabe zdolności naśladowania innych, uboga mimika i ekspresja twarzy, rzadkie uśmiechanie się, bierność, preferencje do samotności.
2
DOTYCZĄCE KOMUNIKACJI: opóźnienie rozwoju mowy, uboga ekspresja i gestykulowanie, brak spontanicznych prób nawiązywania kontaktu z innymi.
3
DOTYCZĄCE ZACHOWANIA I ZAINTERESOWAŃ: stereotypowe zachowania, nietypowe zabawy, nietypowe używanie przedmiotów, przywiązanie do przedmiotów, nietypowe reakcje na dźwięki i smaki, brak wrażliwości na ból, zimno, gorąco


W czasie moich praktyk studenckich, miałam przyjemność poznać chłopca u którego tą chorobę zdiagnozowano. Jaki był? Tak na prawdę trudno mi powiedzieć. Zewnętrznie był jakby "zamknięty w swoim świecie" Słyszał, reagował, ale ... nie mogłam z nim nawiązać bliższego kontaktu.  Nie patrzył na mnie, wydawać by się mogło, ze był zupełnie gdzieś indziej.  Gdy inne dzieci biegały i bawiły się, on siedział w swoim kąciku, spokojnie układając klocki.  Budował wieżę. 

Dla mnie, było to bardzo pouczające doświadczenie.  Wiem, że panie przedszkolanki pracowały z nim osobno. Prowadziły go do tajemniczej sali, tak, takiej magicznej tam przyciemniane światło, ściany pochlapane fluorescencyjną farbą, migające światła sprawiały, że a chwilkę, na moment,  rozświetlał mu się wzrok, Wychodził ze swej skorupy, budził się do życia.  Na krótki moment łapał kontakt. To głównie w tej sali odbywała się jego nauka ... a gdy był z resztą dzieci, izolował się, odsuwał, samotny, zamknięty w sobie, cichy. 

Tak krótko tam byłam, tak niewiele zapamiętałam, żałuję.  Ale wiem, jak ciężkie jest to zaburzenie.  Jak bardzo utrudnia  życieDlatego popieram tę akcję z całego serca, i udostępniam dalej. 

Bądźmy  na niebiesko!A wasze miasta będą dzisiaj na Niebiesko? :)

2 komentarze:

 1. Autyzm nie jest chorobą tylko zaburzeniem samym w sobie.Mylicie 2 pojęcia.Chorobę można wyleczyć ,a autyzmu nie .
  Należy o tym pamiętać i nie pisać takich nieprawdziwych stwierdzeń .
  pozdrawiam

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Autyzm jest trudny do klasyfikacji. Nie jest to choroba psychiczna, to prawda - jest to zaburzenie. Ale jest klasyfikowany, diagnozowany jak choroba, można go leczyć (ale jest niewyleczalny). W przypadku autyzmu słowa zaburzenie i choroba są często stosowane zamiennie. Ale nie jest to choroba psychiczna, tu oczywiście masz rację. Według klasyfikacji ICD-10 Autyzm należy do grupy zaburzeń rozwoju psychicznego.

   Usuń

Cieszę się z każdych odwiedzin, z każdego komentarza. Zapraszam Was do siebie licząc po cichu, że spodoba Wam się w naszym małym magicznym świecie :)