środa, 5 sierpnia 2015

Dziewczynka Skrzynka

http://istotne.pl/boleslawiec/wiadomosc/eDc/ile-dzieci-ukrylo-sie-w-skrzynce-promocja-bajki-grazyny-hanaf
Potwory, które czają się pod łóżkiem, pająki na ścianie. Pszczoła siedząca na kwiatku, który chcieliśmy zerwać, gałąź w wietrzne dni uderzająca o szybę. Ciemna noc. Hałas na schodach. Rzeczy duże i małe.  Uczucia silne lub słabe, ale zawsze ważne, zawsze potrzebne.  Jak sobie z nim radzić? Jak pomóc dzieciom pogodzić się z tym, że to czują? Jak wytłumaczyć, że to nie wróg a przyjaciel, który przestrzega i chroni?


 Strach, to jedna z podstawowych, jedna z pierwszych emocji, jakie poznają nasze dzieci. Jak będą na strach reagowały? To zależy w głównej mierze od nas i od tego, jak radzimy sobie z nim my. Czasem jednak strach nas przerasta. Buduje bariery, które ciężko przeniknąć, sprawia, że zamiast włączyć ostrożność, krok po kroku wycofujemy się z życia, uciekając od coraz to nowych jego powodów, do pozornej skrzynki bezpieczeństwa. Do takiej właśnie skrzynki, jaką w prezencie od rodziców dostała pewna bardzo bojaźliwa dziewczynka ... . 

"Dziewczynka Skrzynka", to ciekawa propozycja bajkowa Grażyny Hanaf, która pomoże naszym pociechom tym razem, zmierzyć się ze strachem. Krótka, lecz wciągająca, od pierwszej strony budująca napięcie i wzbudzająca ciekawość bajka, opowiada o przygodach Stasi. Dziewczynki, która bała się wszystkiego. Rodzice starali się pomóc, jednak ich pomoc doprowadza Stasię do momentu, w którym zostaje ona sama. Sama, w cichym, ciemnym lesie, schowana wewnątrz swojej bezpiecznej (pozornie) skrzynki. Co się dzieje ze Stasią? Czy ktoś jej pomoże? Czy strachem można przezwyciężyć strach? Jak kończy się bajka? 


Jeżeli chcecie poznać odpowiedzi na te, i milion innych zadanych w trakcie czytania pytań, musicie sami przeczytać bajkę terapeutyczną "Dziewczynka Skrzynka".

6 komentarzy:

 1. Hmmm... może powinnam obejrzeć się za tą książką, bo u nas czasem pojawiają się nocne strachy.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Chyba każde dziecko przechodzi taki etap :)

   Usuń
 2. Nigdy dość mówienia i uczenia dzieci o emocjach.
  Tak uważam.

  A strach to i potrzebna i trudna do okiełznania sprawa, nawet dla dorosłych.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. To prawda. Często strach bardziej determinuje zachowania dorosłych niż dzieci.

   Usuń
 3. Bardzo trudny temat do rozmów z dziećmi. Książeczka wydaje się być ciekawa i warta zakupu

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. To prawda. Zresztą nie tylko dzieciom trudno jest mówić o strachu. A książeczkę na prawdę polecam!

   Usuń

Cieszę się z każdych odwiedzin, z każdego komentarza. Zapraszam Was do siebie licząc po cichu, że spodoba Wam się w naszym małym magicznym świecie :)