środa, 3 kwietnia 2013

Wyobraźni Świat

Nie wszyscy może wiedzą, ale wczoraj obchodzony był  Międzynarodowy Dzień Książki dla Dzieci.  Święto to ustanowione zostało w roku 1967, a jako jego datę, ustanowiono właśnie 2 kwietnia - dzień urodzin Hansa Christiana Andersena.  Myślę, że idei tego święta nie muszę Wam przedstawiać.  Wszyscy wiemy, jak ważną rolę dla rozwoju dzieci ma czytanie im książek. Z tej okazji, chciałam Wam przedstawić książkę, która co wieczór towarzyszy moim dzieciom podczas wieczornego rytuału zasypiania.  Jest to "Złota Księga Bajek" Opowieści ze wszystkich stron Świata Wydawnictwo: Wilga 

Na 382 stronach, znajdziemy zbiór bajek najróżniejszych autorów. Wśród nich znajdziemy zarówno Baśnie Braci Grimm, Baśnie Andersena, jak i Bajki Ezopa, Baśnie Wschodu, czy Bajki z Rosji. My codziennie czytamy jedną, a wybór, uwierzcie mi, jest na prawdę duży. Bajki podzielone są na rozdziały ze względu na autorów lub pochodzenie, a każdy rozdział opatrzony został pięknym wstępem, na temat ich autorów. 

Książka została opatrzona przepięknymi ilustracjami autorstwa: Tonny'ego Wolfa, Piero Cattaneo, Libico Maraja oraz Severino Baraldi. To co muszę podkreślić, to to, że bajki te są bardzo bliskie oryginałom.  

To, co zawsze mnie zachwyca, to mnogość różnych spojrzeń, na podstawowe zagadnienia. Życie, miłość, prawda, uczciwość, szczerość, odwaga, spryt i rozum to cechy cenione w każdej chyba kulturze. Jak wielu autorów, tak wiele możliwości daje nam ta pozycja, by zapoznać dzieci z dobrymi ale też złymi cechami człowieka, umożliwiając im poznanie różnych kultur, różnych tradycji, a przez to  - poszanowanie i akceptację odmienności. Książka ta, uczy poszanowania i  zrozumienia dla innego punktu widzenia. Uczy akceptacji siebie takim, jakim jesteśmy tu i teraz, oraz świadomości że gdzie indziej są dzieci, które wychowane są w innej kulturze i tradycji, ale tak samo czują, tak samo kochają. Są takimi samymi ludźmi, jak my.

U nas prym w ich czytaniu wiedzie mój mąż. To on przeważnie siada wieczorem przy dziewczynkach, otula je kołdrami i przenosi je w magiczny świat. Świat wyobraźni. 2 komentarze:

  1. no i pięknie;) Tylko uważaj bo dziewczynki Ci wyrosną na taką mnie;P co się od książki oderwać nie może^^

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Ja również kocham czytać, więc nie mam nic przeciwko :) Niech czytają :)

      Usuń

Cieszę się z każdych odwiedzin, z każdego komentarza. Zapraszam Was do siebie licząc po cichu, że spodoba Wam się w naszym małym magicznym świecie :)